7.Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 115.Sayfa Cevapları

7.Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 115.Sayfa Cevapları 

2014-2015 ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 
 Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz

Gözden Geçirme 
Bir üretim aracı düşünün. Bu üretim aracı insanların hayatını kolaylaştıracak, sosyal ve ekonomik yapıyı etkileyecek olsun. Bu açıklamaları dikkate alarak düşündüğünüz üretim aracının ne olduğunu açıklayınız. Sosyal ve ekonomik hayata etkilerini belirtiniz.

CEVAP: Üretim aracaı olarak kullanılan robotları düşünebiliriz. Üretim hatlarında robotlar, özellikle araba üretim hatlarında herkes görmüştür, durmadan sağa sola oynayarak arabanın bir yerlerine sürekli bir şeyler yaparlar. Bu robotlar insanların işlerini kolaylaştırır. yorulmak nedir bilmeden çok kişinin yaptığı işi bir anda tek başına yapabilir. Bu insanlar için olumlu bir durum olarak gözükmekte, insana o robotu açıp kapatmak veya ne yapacağını gösteren yazılımları yazmak kalıyor.
Peki üretim hatlarında robot kullanmanın olumsuz doğuran toplumsal açıdan sorun oluşturan bir yönü varmıdır. Robotlar ile üretim ve verim artmakta ülkeler açısından makro iyileşmeler de görülmektedir. Ya o robotların yerinde çalışan insanlar şuanda ne iş yapıyor. Onları üretime nasıl sokacağız, Onlar nasıl gelir elde edecekler. Robotların ürettiği ürünleri kim alacak nasıl alacak? o insanlar işsiz kaldığı, gelirleri olmadığı için o robot üretimlerini alamayacak, toplumsal kargaşa ve huzursuzluk ortaya çıkacak.
 Bütün çıkabilecek toplumsal ve ekonomik sorunları düşündüğümüzde üretimde robotlaşma, kısa vadeli üretim ve verim artışı olarak gözüküyor olsa da, tolumsal ve sosyal hayat etkisinden dolayı, tam olarak robotlaşmaya geçmemenin gerektiğini de göstermektedir.


7.SINIF SOSYAL BİLGİLER EVREN YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

SHARE THIS

Author:

0 yorum: