8.Sınıf Semih Ofset T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 179.Sayfa Cevapları

8.Sınıf Semih Ofset T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 179.Sayfa Cevapları

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz

☛ Gazete haberlerine göre Ermeni terörünün hedefi ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
CEVAP: Ermeni terör örgütü ASALA Türkiye'nin dış temsiliklerine saldırılar dücenleyerek baskı yapmak istemiştir. Böylece Türkiyeyi dış politikada etkisiz hale getirmek istemişlerdir.

TARTIŞMA
Ermeni iddiaları karşısında ülkemiz haklılığını ortaya koymak için neler yapmalıdır? Tartışınız.
CEVAP: Ermeni sorunu ve çözümü yolunda atılacak adımlar:
Arşivler incelendi: BM, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Rusya arşivlerini taradık. Kapalı olduğu için Ermenistan arşivlerine giremedik. Buralardaki Ermeni sorunuyla ilgili belgeleri İngilizce, Fransızca, Almanca, ileride de Rusça, İspanyolca ve Arapça yayımlayacağız. Yayınlarda belgelerin orijinallerine de yer verilecek.
Tüm iddialar yanıtlanacak: Bu yayınlarla Ermenilerin bütün iddialarına yanıt verilecek. Mesela Osmanlı devleti salgın hastalıkları önlemek amacıyla elbiseleri bitlerden arındırmak için 95 derecede buhar veren bir makine yapmış. Elbiseler bunların içine konuyor ve buhar veriliyor. Ermeniler buna, 'Nazilerin örnek aldığı gaz odası' diyordu. Aşı çalışmaları sırasında Ermenilerin kobay olarak kullanıldığı yönünde iddialar da var. Hepsi yanıtlanacak.
Soykırım olsa söyleriz: Bu kitapları sadece kamuoyu oluşturmak için hazırlamıyoruz. Hedefimiz gerçekte ne olduğunu da kavramak. Gerçekten soykırım olsaydı bunu da söyleyecektik.
Bu konuda Türkiye'nin kafası karışık. Prof. unvanlı bazı insanlar 'Yaptık' diyor. Bazıları 'Acaba yaptık mı' diye düşünüyor. Gerçekte ne olduğunu ortaya koymak istedik. Türkiye'de 1920'lerde bu konularla ilgili çalışmalar yapılmış. Ancak bu kadar geniş kapsamlı çalışmaların şimdiye kadar yapılmaması büyük bir eksiklik.
Açık teklif: BM ile AB'ye, farklı ülkelerin bilim adamlarından oluşan araştırma komisyonları kurulması teklif edilebilir. Komisyonlara, Ermenilerinki de dahil tüm arşivler açılmalı. Araştırmalar BM'de değerlendirilmeli. Ama bana göre, Fransa, ABD, İngiltere ve Rusya bu teklifi veto eder. Bu bile bizi güçlendirir. Eğer gerçekten soykırımın varlığına inanıyorlarsa araştırsınlar, görüşelim. Türkiye soykırımın belgesini sormaya korkuyor. Artık korkmamalı.
Mukatele var: O dönemde karşılıklı mukatele (birbirini öldürme) var. Ailesi öldürülenler de Ermenileri öldürdü. Vurdu, vurduk. İki toplum arasında çatışma var. Ancak Ermeni kayıplarının çoğu salgın hastalıklardan. Ermenilere ait bir tane bile toplu mezar gösteremezler. Göstersinler açacağım.
Karşılıklı özür borçluyuz: O zaman meydana gelen olaylarda Ermeniler de büyük sıkıntı çekti. Ermeni kayıpları 100 bini geçmez. Türklerin ise 500 binden fazla.
Ben onlardan özür dileyeceksem, onlar da bana özür borçlu. Benim onlara olan borcum 'soykırım' için değil, çektikleri sıkıntı için. Onların da Türklere yaptıklarından dolayı büyük üzüntü duyduklarını söylemeleri gerekiyor. Çünkü onlardan daha fazlasının eziyetini ben çekmişim.

8.SINIF İNKILAP TARİHİ SEMİH OFSET DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

SHARE THIS

Author:

0 yorum: